STRONA GŁÓWNA / Aktualności / Rok 2010
 
 
 
 

 

Archiwum Aktualności
2010

Jubileusz ks. prof. Jerzego Stefańskiego
W Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie odbyła się 1 grudnia 2010 r. prezentacja książki "Memoriale Domini" wydanej z okazji 70. rocznicy urodzin cenionego liturgisty ks. prof. Jerzego Stefańskiego. Na uroczystość przybyli: prymas Polski abp Józef Kowalczyk, arcybiskup senior Henryk Muszyński, bp Bogdan Wojtuś oraz najbliżsi i przyjaciele Jubilata. Obecni byli także: prezydent Gniezna Jacek Kowalski, starosta Powiatu Gnieźnieńskiego Dariusz Pilak oraz specjaliści z dziedziny liturgiki i innych dyscyplin teologicznych m.in. z poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, toruńskiego Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Więcej w "Anamnesis" r 65.

Sympozjum liturgiczne poświęcone ks. W. Danielskiemu w Lublinie
W czwartek, 18 listopada 2010 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, w auli Stefana Kardynała Wyszyńskiego odbyło się sympozjum z okazji 25. rocznicy śmierci ks. Wojciecha Danielskiego. zorganizowali je Sekcja Liturgiki KUL, Ruch Światło-Życie oraz koledzy i wychowankowie ks. Danielskiego.

W bibliotece uniwersyteckiej KUL miała miejsce wystawa publikacji związanych z ks. W. Danielskim znajdujących się w zasobach biblioteki. Więcej w "Anamnesis" nr 65.

Konferencja naukowa poświęcona św. Józefowi Bilczewskiemu w Lublinie i Lwowie
W dniach od 18 do 21 listopada 2010 r. w Lublinie i we Lwowie miała miejsce Międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona św. Józefowi Bilczewskiemu, arcybiskupowi metropolicie lwowskiemu obrządku łacińskiego w 150. rocznicę urodzin i 5. rocznicę kanonizacji. Patronat honorowy nad konferencją, której tytuł brzmiał: Święty Arcybiskup Lwowa, objął Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki Metropolita Lwowski obrz. łac. Więcej w "Anamneis" nr 65.

Sesja plenarna Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych kongresów Eucharystycznych
W dniach 9-11 listopada 2010 r. odbyła się w Rzymie, w Centrum Kongresowym "Villa Aurelia" Ojców Dehonianów sesja plenarna Papieskiego Komitetu dla Międzynarodowych Kongresów Eucharytycznych, której przewodniczył abp Piero Marini. W obradach udział wzięło ok. 70 delegatów konferencji episkopatów krajowych ze wszystkich kontynentów oraz spora grupa zaproszonych gości.

Obrady były poswięcone najpierw relacji z 49. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbył sie w 2008 r. w Quebecu (Kanada), a następnie przygotowaniom do 50 Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbędzie się w Dublinie w dniach 10-17 czerwca 2012 r.a jego jasłem będą słowa: "Eucharystia, komunia z Chrystusem i między sobą" .
Więcej informacji w "Anamnesis" nr 65.

Spotkanie środowisk liturgicznych W Tyńcu
W sobotę, 11 grudnia 2010 r. w opactwie oo. Benedyktynów w Tyńcu odbyło się spotkanie moderatorów różnych środowisk liturgicznych w Polsce. Zostało ono zorganizowane z inicjatywy tynieckiego opata, o. Bernarda Sawickiego OSB i o. Tomasza Grabowskiego OP, prezesa Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w Krakowie. Gościem specjalnym tego wydarzenia był bp Stefan Cichy, Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski. W spotkaniu wzięły także udział osoby prowadzące warsztaty muzyczne i liturgiczne, muzycy, animatorzy, osoby zajmujące się chorałem oraz teolodzy z różnych stron Polski. Więcej w dziale Informacje w nr. 65 "Anamnesis".

Jubileusz ks. prof. Jerzego Stefańskiego
W Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie odbyła się 1 grudnia 2010 r. prezentacja książki "Memoriale Domini" wydanej w Wydawnictwie Gaudentinum z okazji 70. rocznicy urodzin ks. prof. Jerzego Stefańskiego, liturgisty z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jubilat był pierwszym polskim liturgistą pełniącym funkcję konsultora watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego. Był również zaangażowany w przygotowanie wszystkich pielgrzymek Jana Pawła II do Ojczyzny. Więcej w dziale Informacje w nr. 65 "Anamnesis".


Zmiana wielkości czcionki: A A A

  kkbids@episkopat.pl
Jesteś naszym 1 gościem
     
 
 
 
   
Konferencja Episkopatu Polski